Minstepensjonister får 119000 kroner - gjennomsnittsforfatteren får 70000

Svært få forfattere klarer å leve av forfatterskapet sitt. Ingen reagerer på at det i dag er enda vanskeligere enn det var for noen år siden. Forleggerne har ikke planer om å sette en minimumsgrense for hva en bok er verdt, uansett hvor mye gjennomsnittsforfatterens inntekt synker.
Til sammenlikning: Honoraret for å skrive en episode tv-drama ligger på ca 90.000.
Et spillefilmmanus gir over en halv million.
Det er ingen menneskerett å få utgitt romaner eller dikt. Men vi krever rettferdig betaling for bøker som skal utgis.
Forleggerne jubler over økt bestselgersalg, men akkurat som de avviser et minimumshonorar, avviser de en mer rettferdig fordeling mellom forfatter og forlag når en tittel blir en bestselger. Forfatterforeningens krav som også skal sikre det kollektive avtaleverket, ønsker forleggerne å innfri symbolsk.
DnFs styre har sitt siste styremøte før årsmøte 8.-9. mars, torsdag 14. februar.
Anne Oterholm

Mer og mindre vellykkede dager

Ikke alle kjærtegn / lykkes. Noen / går i vasken og / jeg trekker meg tilbake / med et fåret / smil. Men noen / lykkes.

— Jan Erik Vold

Ikke alle kjærtegn

DnF nyhetsbrev

Hold deg oppdatert med siste nytt.

Syndiker innhold

Hva skjer?

  • Ingen arrangement tilgjengelig

Siste innlegg DnF blogg

© 2012 — Den norske Forfatterforening Postboks 327 Sentrum, 0103 Oslo +47 23 35 76 20
Ansvarlig redaktør: Anne Oterholm (leder, DnF). I redaksjonen: Tom Egeland (styremedlem, DnF) og Mette Karlsvik (styremedlem, DnF).
Design & utvikling Sømme | Til toppen av siden